Antalya Ortodonti - Doç. Dr. M.Özgür SAYIN ORTODONTİST
ARTIK YENİ ADRESİMİZDEYİZ
Fener Mah. 1968 Sok. Sayın Plaza No:27 Muratpaşa/ ANTALYA.

Doçent Doktor M.Özgür SAYIN, ORTODONTİST

STERİLİZASYON VE DEZENFEKSİYON

Ortodonti

Muayenehanemizde sterilizasyon ve dezenfeksiyon kurallarına büyük önem verilmektedir. Bu amaçla;


1. Her hasta muayenesinden önce hekim ellerini dezenfektan sabunla yıkar ve işlem sırasında mutlaka eldiven, maske ve gözlük kullanır.

2. Hasta tedaviye alınmadan önce, el aletlerinin konulduğu tablalar ve hekimin el ile temas ettiği yüzeyler özel dezenfektanlarla temizlenir ve koruyucu örtüler kullanılır.

3. Bardak, tükrük emici ve hasta önlükleri her hasta için tek kullanımlıktır ve işlem sonrasında atılır.

4. Hastalarda kullanılan tüm tedavi aletleri önce yoğun su altında özel fırçalar ile temizlenir. Temizlenen aletler kağıt havlu ile kurulandıktan sonra paketleme cihazı ile paketlenir ve son teknoloji ürünü otoklavda sterilizasyon işlemi gerçekleştirilir. Temiz el aletlerinin paketleri kullanılıncaya kadar açılmaz.

5. Tedavide kullanılan el aletlerinin sterilizasyonu, bu işlemler için özel olarak tahsis edilen "Sterilizasyon Odası'nda" gerçekleştirilmektedir.

6. Lütfen siz de muayenehanemize girmeden önce galoş giyerek bize yardımcı olunuz.

"Unutmayınız, hekimin en önemli prensibi hastaya zarar vermemek olmalıdır. Bu yüzden tedavi göreceğiniz kliniğin sterilizasyon şartlarını ve temizliğini mutlaka inceleyiniz"

yukarı çık

TEDAVİ PROTOKOLÜ

»  Tedavi amacıyla başvuran hastalar öncelikle detaylı biçimde muayene edilir ve hastaya tedavi hakkında ön fikir verilir.

»  Hastadan gerekli filmler istenir. Aynı seans hastadan ölçüler alınarak çene modelleri elde edilir. Filmler ve modeller üzerinde analizler yapılarak son tedavi planı oluşturulur ve hasta tedavi planı hakkında detaylı şekilde bilgilendirilir. Hasta tedavi koşullarını kabul ettiyse tedavi başlangıcı için randevu verilir.

Tedavi protokolü Tedavi protokolü

»  Tedavi başlangıç randevusunda hastanın başlangıç fotoğrafları çekilir, kullanılacak tedavi yöntemi hastaya uygulanır. Hastaya tedavi planı, süresi ve kullanım sırasında dikkat edeceği konular hakkında detaylı bilgiler verilir.

Tedavi protokolü Tedavi protokolü

Bir sonraki kontrol için randevu verilir. Sabit tedavilerde kontroller genellikle 4 haftada bir yapılır. Bu süre hem kuvvetin etkisini göstermesi hem de kuvvet uygulanan dokuların toparlanması için gereklidir. Bu yüzden diş ve çevre dokulara zarar vermemek amacı ile çok sık kontrol tercih edilmez.

»  Tedavi, hekim tarafından ideal noktaya ulaştığı anda hastanın ve velisinin onayı alındıktan sonra bitirilir. Tedavi sadece ön dişlerin sıralanması ile bitirilmemektedir. İdeale ulaşmak için dişlerin eğimleri, yan ve karşı dişlerle ilişkileri, yüze ve kemik kaidelerine göre pozisyonları göz önünde bulundurulur. Örneğin aşağıda tedavi ettiğim bir hastada tedavi öncesinde dişlerde çok çapraşıklık olmamasına rağmen diş etlerinin görünmesi ve ağız köşelerindeki boşluklar yüzünden estetik bir gülüş mevcut değildir. Tedavi ile uygun estetik ve fonksiyon sağlanmıştır.

»  Hastaya tedavi sonrasında elde edilen durumun korunması amacıyla uygulanan pekiştirme aşaması hakkında bilgi verilir. Pekiştirme sırasında sıklıkla dişlerin arkasından geçen sabit teller veya hasta tarafından takılıp çıkarılabilen ince şeffaf plaklar kullanılır. Bu aşamada hasta yine belli aralıklarla kontrol edilir. Hekim karar vermeden pekiştirme aşaması bitirilmez.

yukarı çık